Iemand meenemen naar de kerk ds. P.D. Teeuw
‘Ik ben verblijd, wanneer zij tegen mij zeggen: Wij zullen naar het huis van de HEERE gaan!’ (Psalm 122: 1)
Stel je voor: Je compleet onkerkelijke buurman wil een keer mee naar de kerk. Je aarzelt. Is dat nu verstandig. Wat zou hij ervan vinden? Ouderwets? Langdradig? Moeilijk? Of ben ik nu te negatief? Of, misschien zelfs wel te bang?
Onderzoek
Ds. René van Loon uit Rotterdam heeft daar onderzoek naar gedaan. Hij wilde weten: hoe ervaart een niet-kerkelijk iemand een gewone zondagse eredienst? De uitkomst van het onderzoek was bijzonder. Veel ‘eerstekeer kerkgangers’ waren verrassend positief over het kerkbezoek. In het RD zegt ds. Van Loon: ‘Het merendeel van de mensen die voor dit onderzoek een dienst of viering bijwoonden, kijkt daar positief op terug. Driekwart gaf aan dat het voor hen een positieve of heel positieve ervaring was. Dat is ongekend. Ik denk dat een gemiddelde kerkganger niet zou verwachten dat dit percentage zo hoog zou zijn. (…) De vraag om een cijfer te geven voor de totale indruk van het kerkbezoek levert gemiddeld een 7,5 op. (…) Ook wilde ik van de deelnemers weten of ze van plan zijn nog eens terug te komen. Een derde is dat inderdaad van plan, een derde misschien en een derde niet. Die uitkomst vind ik opmerkelijk en hoopvol, zelfs als je in gedachten houdt dat mensen met een zekere welwillendheid aan dit onderzoek hebben meegedaan. Dat wil niet zeggen dat ze niet kritisch zijn.’
Uitnodiging
Naar aanleiding van zijn onderzoek nodigt ds. Van Loon ons uit. Zouden we niet vaker iemand kunnen uitnodigen voor een dienst? We zijn het gewend rond doop- en belijdenisdiensten. Ook bij rouw- en trouwdiensten is het publiek vaak kerkelijk divers.
Als dominee probeer ik daar ook altijd mee te rekenen. Dat zeker in die diensten het Evangelie uitnodigend klinkt. Maar het kan ook bij andere gelegenheden. Nodig de (klein)kinderen uit bij de dienst waarin gedankt wordt voor het 40-jarig huwelijk.
Laat ze juist op zondag logeren om ze mee te nemen naar de plaats die voor u zo belangrijk is. Neem je studievrienden mee om ze te laten kennismaken met iets dat voor jou van levensbelang is. Niet te somber, te onzeker of te bang zijn. De Heilige Geest kan juist een gewone dienst verrassend gebruiken. Wie weet, zingt iemand over een paar jaar mee:
Ik ben verblijd, wanneer men mij
Godvruchtig opwekt: Zie, wij staan
Gereed, om naar Gods huis te gaan;
Kom, ga met ons en doe als wij.